>> BURC YORUMLARI <<

 • 3 Boyutlu Geldi

  1Dünyaca ünlü sokak resmi sanatçısı Alex Maksiov’un Anadolu Üniversitesi (AÜ) Havacılık Parkı’na yaptığı ilk Türk sivil uçağı “VECİHİ XIV’ün 3 boyutlu resminin çizimi sona erdi.
  AÜ Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede, havacılık parkına ilgiyi artırmak için ”VECİHİ XIV”ün 3 boyutlu resminin yapılması projesini tamamladıklarını söyledi.
  Gerede, 28 Eylül 1930’da Eskişehir semalarından Ankara’ya doğru uçan “Vecihi XIV”ü, 86 yıl sonra tekrar havacılık kenti Eskişehir’e getirdiklerini ve havacılık parkına yakışır bir eser bıraktıklarını aktardı.
  “VECİHİ XIV”ün sokak resmi sanatçısı Alex Maksiov tarafından 3 boyutlu resminin çizildiğini belirten Gerede, ” Vecihi Hürkuş onurlandırılması gereken havacılarımızın başında geliyor. Bu proje ile bunu başardık diyebiliriz. Yapım aşaması 6 gün sürdü. Bu çalışma ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı. Parka gelenler burada hatıra fotoğrafı çektirme imkanı da bulacak.” dedi.
  Vecihi Hürkuş
  Vecihi Hürkuş 6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da doğdu. I. Dünya Savaşı’na ve Kurtuluş Savaşı’na da katıldı. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. 1930’da Kadıköy’de bir keresteci dükkanını kiralayarak, 3 ay içinde ilk Türk sivil uçağını, VECİHİ XIV’ü inşa etti. İlk uçuşunu 27 Eylül 1930’da Kadıköy Fikirtepe’de yaptı. Bu uçuştan sonra VECİHİ XIV ile önce Yeşilköy’e, sonra Ankara’ya uçmuştur.
  Okunma Sayısı ; 839 views

  3 Boyutlu Geldi Benzer Yazılar

  Manisa’nın Turgutlu ilçesi Yiğitler Mahallesinde oğlu Nurullah Karabüber ile yaşayan 2 çocuk, 18 torun sahibi Ayşe Karabüber, 113’üncü

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  3 Boyutlu Geldi Etiketler

  Chat Sohbet Odaları Sohbet Muhabbet