>> BURC YORUMLARI <<

 • Ziyaretçilerini Bekliyor

  1Kars ile Ermenistan sınırında yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için “dünya kenti” olarak nitelendirilen Ani ören yeri, barındırdığı kültürel zenginlikle yerli ve yabancı turistleri bekliyor.
  Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aynı zamanda Kafkaslar’dan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olan Ani, farklı medeniyetlerden mimari eserlerle dikkat çekiyor.
  İlk yerleşimin milattan önce 6 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bağratlı Beyliği, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani’de, 21 eser halen ayakta duruyor.
  Ani ören yerinde ayakta duran eserler arasında yer alan surlar ve ibadethaneler, bu medeniyetlerin izlerini taşıyor. “Binbir kilise ve 40 kapılı şehir” olarak da adlandırılan Ani Ören Yeri, Amenaprgiç Kilisesi, Ani Menüçehr Camisi ve Ani Katedrali gibi benzersiz eserlerle benzersiz bir kültürel hazine olarak öne çıkıyor.
  İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, yaptığı açıklamada, Ani Ören Yeri’nin Türkiye, Kars ve bölge turizmi için önemli olduğunu söyledi.
  Okunma Sayısı ; 615 views

  Ziyaretçilerini Bekliyor Benzer Yazılar

  Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV), “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında ramazan ayında 14 ülkeye toplam 18 bin 500 Kur’an-ı

  Toplam 1 Yorum Yapılmış

  1. Reggie demişki 25 Ağustos 16 21:18 

   That’s a creative answer to a dilufcift question

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Ziyaretçilerini Bekliyor Etiketler

  Chat Sohbet Odaları Sohbet Muhabbet